Mlhovkáři všech zemí, prozřete!

Je až s podivem, kolik mezi námi jezdí "řidičů", netušících k čemu slouží různá světla na jejich vozidle a kdy je mohou, či musí použít. Říkáte, že o tom přece mluví pravidla silničního provozu? Máte pravdu, ale......


Světlomety do mlhy smí řidič rozsvítit nikoliv za snížené viditelnosti, ale klesne-li viditelnost pod 50m!!!

Širokozářící přední světlomety svítící na vzdálenost cca 30m, osvětlují vozovku a její okolí těsně před vozidlem, tedy na místo, kam dobrý řidič jedoucí rychlostí nad 30 km/h určitě nekouká.

Jízda s těmito světly vyšší rychlostí, je tedy nejenom nesmyslná, zbytečná, pro protijedoucí řidiče nepříjemná a protiprávní, ale i neekonomická a o všemožném vypovídající.


Samostatnou kapitolou jsou však mlhová světla zadní.

50 metrů je mnohdy méně, než od patníku k patníku a svítící mlhová světla při dešti, kdy mokro nevytváří neprůhlednou vodní stěnu, či při běžném sněžení a podobně, kdy je vidět na kilometry daleko, už není jen hloupostí, ale i arogancí a bezohledností vůči ostatním.

Vždyť dobrý řidič nereaguje jen na vozidlo před ním, ale využívá i signálů od světel vozidel daleko vpředu, ať je to oranžové blikání ukazatelů směru či postupné rozsvěcování brzdových světel !!!

O možnosti správného vyhodnocení situace v protisměru při snaze o předjíždění ani nemluvě.


Je to přestupek proti pravidlům silničního provozu, který by policie určitě ráda postihovala, ale pro nutnost nezbytné kontroly exspirační doby obvazů v našich lékárničkách na to nemá čas.


Proto nám řidičům nezbývá, než se bránit sami. Dejme notorickým mlhovkářům najevo, že existují určitá pravidla sounáležitosti na pozemních komunikacích, vždyť "Rudé záře nad Kladnem" jsme si snad v minulém režimu užili dost a nemusíme ji mít plné dálnice při každém podzimním mrholení.

Nenechme si vypalovat naše oči lasery od vpředu jedoucích mlhových světel, nenechme si vzít možnost tušit co se děje v provozu daleko před námi a věřte, že pokud si nepomůžeme sami, tak díky zmíněnému zaneprázdnění dopravní policie, nám do budoucna nezbude, než ať nám pomáhá Bůh.